Previous Winners

 

2011 Award Winners

 

Sy Sternberg Sy Sternberg has been very closely associated with Big Brothers Big Sisters of New York City for over 30 years and has served on the Board of the New York City Leadership Academy since it was founded in 2003 as a primary training center for principals… Joseph Langerman Joseph Alexander Langerman, a recent graduate of Coronado High School, is the Founder of Voices Against Cruelty, Hatred, and Intolerance (VACHI), a movement designed to end hate-motivated behavior on high school campuses. …
Jordan Hannink Jordan Hannink drafted the charter of the Red Heel Coalition after talking with her principal about feelings of prejudice as a young woman in society. The Coalition’s motto “invest in a girl and she will do the rest” was originally met with hostility… Raechel Rosen Raechel Rosen, has performed and spoken at the United Nations, The World Bank, The International Children’s Day of Peace, and at Carnegie Hall. After attending a global awareness program in Malawi, Africa and witnessing the devastation wrought by HIV, Ms. Rosen created a song…
Emma Sullivan Emma Sullivan adopted two underserved elementary schools and started an organization called Caring About Tomorrow’s Students (CATS). She recruited 65 high school student volunteers to raise money to buy… Mark Hanis Mark Hanis is the Founder and President of Genocide Intervention Network/Save Darfur Coalition (GI-NET/SDC), the largest anti-genocide organization in the world, boasting a supported base of over one million activists, a nationwide…

 

 

2010 Winners

 

2009 Winners

 

Abdul Hafiz
Anya Cordell
Madeleine Shukurani
Michele Pinczauk
Noreen Brand
Ronald B. Bruder
George Stevens, Jr.
Sejal Hathi
Tara Suri
Richard B. Jones
Tim Salem
Jesse Schmitt
Dr. Ellen Kennedy

2008 Winners

 

2007 Winners

 

Nicholas D. Kristof
Richard E. Witten
Sharlene Green
Gabrielle Flaum
Nastasha Pollard
Nicholas Coddington
Marilyn Harran
Eileen Shapiro
Seth Glickenhaus
Joseph Kanon
Noor Najafi
Karmen Ponder-Moore
Maria Golub
Michael Madden
Gayle Tallman
Allan Janoff 

2006 Winners

 

2005 Winners

 

RICHARD LAGRAVENESE
MWESAILA (YANICK) SAILA-NGITA
DARRAGH CLARK
ASHLEY MARINO
MARISSA CAPPEL
FRED WHITTAKER
SEAMUS HODGINKINSON
JANICE KATZ
C. COMPANY, 1ST BATTALLION, 121ST INFANTRY, 48TH BRIGADE COMBAT TEAM, GEORGIA… 
KRYSTAL SARCONE
ADRIAN SHANKER
SARA MAZES
SR. LINDA NEIL, CSJ
SUSAN LLANES-MYERS
ROY SHEARS

2004 Winners

 

KATE MCAVOY
SAMUEL LISSNER
JULIA BETH SCHROEDER
RENEE KAPLAN
ABBIE R. LASKEY
MARK WILLNER
IRVING ROTH
STEPHEN SILBERFARB
JENNIFER TRINER

 

 

Previous Award Winners (PDF)

 

2003 2002 2001 1999 1998 1997 1996